ON Semiconductor NCP729FC33T2G
NCP729FC33T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP729FC33T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4CSP
Datasheet Download
NCP729FC33T2G.pdf
Availability of NCP729FC33T2G
QUANTITY
NCP729FC33T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP729FC33T2G
Internal Part NumberEIS-NCP729FC33T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.65V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package4-CSP (1.06x1.06)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP729FC33T2G
Related LinksNCP729, NCP729FC33T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP729FC33T2G Details Description
Related parts for NCP729FC33T2G
IDC CABLE - MSR50A/MC50M/MSR50A datasheet.pdf
MOD PWR 5-FUNCTION 2A 4.8QC SCRW datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
KIT ADV DEV PWR MGR II HERCULES datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2.54MM PITCH 11 POS SIL HORIZ datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC datasheet.pdf