Yageo NCR-25KR-52-1K
NCR-25KR-52-1K picture photo
Mfg. Part Number
NCR-25KR-52-1K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-25KR-52-1K.pdf
Availability of NCR-25KR-52-1K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR-25KR-52-1K Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-25KR-52-1K
Internal Part NumberEIS-NCR-25KR-52-1K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-25KR-52-1K
Related LinksNCR-25K, NCR-25KR-52-1K Datasheet, Yageo Distributor
NCR-25KR-52-1K Details Description
Related parts for NCR-25KR-52-1K
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 63 I/O 100VQFP datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 26P datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 20POS datasheet.pdf
RES 4.87M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf