Yageo NCR-50KR-52-470R
NCR-50KR-52-470R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-470R
Brief Description
RES 470 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-470R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-470R
QUANTITY
NCR-50KR-52-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-470R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-470R
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-470R
Related LinksNCR-50KR, NCR-50KR-52-470R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-470R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-470R
FIXED IND 1.2UH 6A 15.6 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 61V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CA SM LDD SCDUPLEX(NG)16FT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 16COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf