Yageo NCR1WSKR-52-510R
NCR1WSKR-52-510R picture photo
Mfg. Part Number
NCR1WSKR-52-510R
Brief Description
RES 510 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR1WSKR-52-510R.pdf
Availability of NCR1WSKR-52-510R
QUANTITY
NCR1WSKR-52-510R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR1WSKR-52-510R
Internal Part NumberEIS-NCR1WSKR-52-510R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR1WSKR-52-510R
Related LinksNCR1WSKR, NCR1WSKR-52-510R Datasheet, Yageo Distributor
NCR1WSKR-52-510R Details Description
Related parts for NCR1WSKR-52-510R
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 20% 2924 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf