Omron V-16-3C25-L(R)
V-16-3C25-L(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16-3C25-L(R)
Brief Description
SWTCH MINI SPST-NO 16A PIN PLNGR
Datasheet Download
V-16-3C25-L(R).pdf
Availability of V-16-3C25-L(R)
QUANTITY
V-16-3C25-L(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16-3C25-L(R)
Internal Part NumberEIS-V-16-3C25-L(R)
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16-3C25-L(R)
Related LinksV-16-3C, V-16-3C25-L(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16-3C25-L(R) Details Description
Related parts for V-16-3C25-L(R)
CONN RECEPT/CAP 6 POS MINI RECT datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/EIA562 24-SOIC datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1A 400V DFS datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
37.5MM HS ASSY ULTEM datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT TOP ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
QKE LATCHING STR RELIEF datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 600PF 13KV datasheet.pdf