Yageo NCR2WSKR-73-12R
NCR2WSKR-73-12R picture photo
Mfg. Part Number
NCR2WSKR-73-12R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR2WSKR-73-12R.pdf
Availability of NCR2WSKR-73-12R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR2WSKR-73-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR2WSKR-73-12R
Internal Part NumberEIS-NCR2WSKR-73-12R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR2WSKR-73-12R
Related LinksNCR2WSK, NCR2WSKR-73-12R Datasheet, Yageo Distributor
NCR2WSKR-73-12R Details Description
Related parts for NCR2WSKR-73-12R
IC TEMP SNSR/DC FAN CNTRLR 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 100V 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
USB TYPEA RECPT PANEL MT CORD 15 datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf