Yageo NCR3WSKR-73-4K7
NCR3WSKR-73-4K7 picture photo
Mfg. Part Number
NCR3WSKR-73-4K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 3W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR3WSKR-73-4K7.pdf
Availability of NCR3WSKR-73-4K7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR3WSKR-73-4K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR3WSKR-73-4K7
Internal Part NumberEIS-NCR3WSKR-73-4K7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)3W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR3WSKR-73-4K7
Related LinksNCR3WSK, NCR3WSKR-73-4K7 Datasheet, Yageo Distributor
NCR3WSKR-73-4K7 Details Description
Related parts for NCR3WSKR-73-4K7
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
VTM CRRNT MULTI 16V 15A EVAL datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET SMPS 7SOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf