ON Semiconductor NCV5661MN33T2G
NCV5661MN33T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV5661MN33T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCV5661MN33T2G.pdf
Availability of NCV5661MN33T2G
QUANTITY
NCV5661MN33T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV5661MN33T2G
Internal Part NumberEIS-NCV5661MN33T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV5661MN33T2G
Related LinksNCV5661, NCV5661MN33T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV5661MN33T2G Details Description
Related parts for NCV5661MN33T2G
BOARD UHF TRANSCEIVER 868MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 16MM 12POS IP67 PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 8POS datasheet.pdf
RES 111.67 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
AIRBORNE PARTICLE COUNTER datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf