ON Semiconductor NCV612SQ31T2G
NCV612SQ31T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV612SQ31T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.1A SC70
Datasheet Download
NCV612SQ31T2G.pdf
Availability of NCV612SQ31T2G
QUANTITY
NCV612SQ31T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV612SQ31T2G
Internal Part NumberEIS-NCV612SQ31T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV612SQ31T2G
Related LinksNCV612, NCV612SQ31T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV612SQ31T2G Details Description
Related parts for NCV612SQ31T2G
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20HSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 180W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 51C P 30" YEL JACKP datasheet.pdf
SHAFT_1615_LONG datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf