ON Semiconductor NCV662SQ27T1G
NCV662SQ27T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCV662SQ27T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.1A SC82AB
Datasheet Download
NCV662SQ27T1G.pdf
Availability of NCV662SQ27T1G
QUANTITY
NCV662SQ27T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV662SQ27T1G
Internal Part NumberEIS-NCV662SQ27T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV662SQ27T1G
Related LinksNCV662, NCV662SQ27T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV662SQ27T1G Details Description
Related parts for NCV662SQ27T1G
JUMPER-H1504TR/A3049S/X 4" datasheet.pdf
REGULATOR 3.3V 5A VADJ HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE 600MA 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 24MLF datasheet.pdf
IC MCU 16B 8K W/RF CORE 48VQFN datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf