ON Semiconductor NCV8501PDW50G
NCV8501PDW50G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8501PDW50G
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.15A 16SOIC
Datasheet Download
NCV8501PDW50G.pdf
Availability of NCV8501PDW50G
QUANTITY
NCV8501PDW50G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8501PDW50G
Internal Part NumberEIS-NCV8501PDW50G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Mar/2012
Standard Package47
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)151mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8501PDW50G
Related LinksNCV850, NCV8501PDW50G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8501PDW50G Details Description
Related parts for NCV8501PDW50G
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BERG IK II SR RAIGHT-RET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 43K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PCI SW 8LANE 5PORT 196-CABGA datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
BOARD-IN CONTACT M-TYPE datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 6A datasheet.pdf