ON Semiconductor NCV8535MN500R2G
NCV8535MN500R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8535MN500R2G
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.5A 10DFN
Datasheet Download
NCV8535MN500R2G.pdf
Availability of NCV8535MN500R2G
QUANTITY
NCV8535MN500R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8535MN500R2G
Internal Part NumberEIS-NCV8535MN500R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input5.4 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8535MN500R2G
Related LinksNCV8535, NCV8535MN500R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8535MN500R2G Details Description
Related parts for NCV8535MN500R2G
RES 150 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 42V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT-WIRE 5M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
LENS 5MM SQUARE STANDARD HEIGHT datasheet.pdf