ON Semiconductor NCV8560MN280R2G
NCV8560MN280R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8560MN280R2G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6DFN
Datasheet Download
NCV8560MN280R2G.pdf
Availability of NCV8560MN280R2G
QUANTITY
NCV8560MN280R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8560MN280R2G
Internal Part NumberEIS-NCV8560MN280R2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8560MN280R2G
Related LinksNCV8560, NCV8560MN280R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8560MN280R2G Details Description
Related parts for NCV8560MN280R2G
IC REG LINEAR 2.5V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
OSC VCXO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3LVL 12POS 3.81MM datasheet.pdf
PAWL SPRING RIVET datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
26500 16C 16#16 P BY RECP LC datasheet.pdf
470UF 250V 40X40MM 105C 5000H datasheet.pdf