ON Semiconductor NCV8570MN300R2G
NCV8570MN300R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8570MN300R2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.2A 6DFN
Datasheet Download
NCV8570MN300R2G.pdf
Availability of NCV8570MN300R2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV8570MN300R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8570MN300R2G
Internal Part NumberEIS-NCV8570MN300R2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C