Vishay/Dale RLR07C1801GSRE6
RLR07C1801GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1801GSRE6
Brief Description
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1801GSRE6.pdf
Availability of RLR07C1801GSRE6
QUANTITY
RLR07C1801GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1801GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1801GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1801GSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1801GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1801GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1801GSRE6
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DSUB POWER CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf