ON Semiconductor NCV8716MT25TBG
NCV8716MT25TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8716MT25TBG
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 80MA 6XDFN
Datasheet Download
NCV8716MT25TBG.pdf
Availability of NCV8716MT25TBG
QUANTITY
NCV8716MT25TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8716MT25TBG
Internal Part NumberEIS-NCV8716MT25TBG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - Input3.5 V ~ 24 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8716MT25TBG
Related LinksNCV8716, NCV8716MT25TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8716MT25TBG Details Description
Related parts for NCV8716MT25TBG
JUMPER-H1505TR/A2015R/H1505TR12" datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 66TSOP datasheet.pdf
RES 330 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 2.6A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CTW MALE PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
THYRISTOR MODULE datasheet.pdf
22000UF 100V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf