ON Semiconductor NCV8800HDW26
NCV8800HDW26 picture photo
Mfg. Part Number
NCV8800HDW26
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.6V 1A SYNC 16SOIC
Datasheet Download
NCV8800HDW26.pdf
Availability of NCV8800HDW26
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV8800HDW26 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8800HDW26
Internal Part NumberEIS-NCV8800HDW26
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 09/Jan/2008
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)16V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.6V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8800HDW26
Related LinksNCV880, NCV8800HDW26 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8800HDW26 Details Description
Related parts for NCV8800HDW26
TRIMMER 250 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 81.27VC AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR MINI BLK 3MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf