NKK Switches ND3FR16P
ND3FR16P picture photo
Mfg. Part Number
ND3FR16P
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW ROTARY DIP 8MM HEX SMD 5V
Datasheet Download
ND3FR16P.pdf
Availability of ND3FR16P
QUANTITY
ND3FR16P Order Process
Ship out your order
Specifications of ND3FR16P
Internal Part NumberEIS-ND3FR16P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelND3FR16P
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesND3
PackagingTray
CircuitHexadecimal
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.220" (5.59mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.320" (8.13mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life20,000 Steps
Electrical Life20,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ND3FR16P
Related LinksND3F, ND3FR16P Datasheet, NKK Switches Distributor
ND3FR16P Details Description
Related parts for ND3FR16P
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE 315A 1250V 1BKN/75 AR CU datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf