ON Semiconductor NDD04N50Z-1G
NDD04N50Z-1G picture photo
Mfg. Part Number
NDD04N50Z-1G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 3A IPAK
Datasheet Download
NDD04N50Z-1G.pdf
Availability of NDD04N50Z-1G
QUANTITY
NDD04N50Z-1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NDD04N50Z-1G
Internal Part NumberEIS-NDD04N50Z-1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds308pF @ 25V
Power - Max61W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NDD04N50Z-1G
Related LinksNDD04N, NDD04N50Z-1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NDD04N50Z-1G Details Description
Related parts for NDD04N50Z-1G
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 186MA 1.67 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER FEMALE .100" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 7.5V 500W datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf