CUI Inc. NEB-300NWA-ANH
NEB-300NWA-ANH picture photo
Mfg. Part Number
NEB-300NWA-ANH
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 25A 300W
Datasheet Download
NEB-300NWA-ANH.pdf
Availability of NEB-300NWA-ANH
QUANTITY
NEB-300NWA-ANH Order Process
Ship out your order
Specifications of NEB-300NWA-ANH
Internal Part NumberEIS-NEB-300NWA-ANH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNovum Intermediate Bus Converters
Thermal Management of Power Supplies
Video FileAdvanced Intermediate Bus Converters
RoHS InformationNEB-N Series Cert of Compliance
Standard Package75
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNovum®, NEB-N
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.89" W x 0.52" H (58.4mm x 22.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NEB-300NWA-ANH
Related LinksNEB-300, NEB-300NWA-ANH Datasheet, CUI Inc. Distributor
NEB-300NWA-ANH Details Description
Related parts for NEB-300NWA-ANH
CAP CER 100PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER FET ALT REG 14-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 25V 28A S3 datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 200V SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf