Panasonic Electric Works NF4EB-12V
NF4EB-12V picture photo
Mfg. Part Number
NF4EB-12V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V
Datasheet Download
NF4EB-12V.pdf
Availability of NF4EB-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NF4EB-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of NF4EB-12V
Internal Part NumberEIS-NF4EB-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLNF Relays Mar/2012
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesNF
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current36.67mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power440 mW
Coil Resistance330 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NF4EB-12V
Related LinksNF4E, NF4EB-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
NF4EB-12V Details Description
Related parts for NF4EB-12V
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8SMD datasheet.pdf
KIT PIC16LF1847-ICE EXTENSION datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO221AC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf