Artesyn Embedded Technologies NFS110-7901P
NFS110-7901P picture photo
Mfg. Part Number
NFS110-7901P
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.1V +/-12V -5V 80W
Datasheet Download
NFS110-7901P.pdf
Availability of NFS110-7901P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFS110-7901P Order Process
Ship out your order
Specifications of NFS110-7901P
Internal Part NumberEIS-NFS110-7901P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNFS110
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-5V
Current - Output (Max)8A, 4.5A, 500mA, 500mA
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.80" H (177.8mm x 108.0mm x 45.7mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max80W (110W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFS110-7901P
Related LinksNFS110, NFS110-7901P Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NFS110-7901P Details Description
Related parts for NFS110-7901P
CONN HEADER .062 6POS PCB TIN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT TIN NATURL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HOSE CLAMP TOOL SNPPR 2-22 datasheet.pdf
MICRO 15 F 18" RBW NICKEL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf