ON Semiconductor NGTB40N120SWG
NGTB40N120SWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB40N120SWG
Brief Description
IGBT 40A 1200V TO-247
Datasheet Download
NGTB40N120SWG.pdf
Availability of NGTB40N120SWG
QUANTITY
NGTB40N120SWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB40N120SWG
Internal Part NumberEIS-NGTB40N120SWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationFPCN20461X 27/nov/2015
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 40A
Power - Max535W
Switching Energy3.4mJ (on), 1.1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge313nC
Td (on/off) @ 25°C116ns/286ns
Test Condition600V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)240ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB40N120SWG
Related LinksNGTB40, NGTB40N120SWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB40N120SWG Details Description
Related parts for NGTB40N120SWG
MODULE POWER 50A 1200V SCR CC datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
IC REG LDO -3.3V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 250V AXIAL datasheet.pdf