FFF NH07705000J0G
NH07705000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NH07705000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP 66D
Datasheet Download
NH07705000J0G.pdf
Availability of NH07705000J0G
QUANTITY
NH07705000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NH07705000J0G
Internal Part NumberEIS-NH07705000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,280
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNH
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation66° (114°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH07705000J0G
Related LinksNH0770, NH07705000J0G Datasheet, FFF Distributor
NH07705000J0G Details Description
Related parts for NH07705000J0G
CONN RING 16-20AWG #3/8 STRIP datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 16AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf