| Internal Part Number | EIS-NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-3V3 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | LCD Safe Handling Procedure LCD Solvent Precautions | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LCD Modules 3.0V 3/Nov/2011 | |
| Standard Package | 50 | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 40 | |
| Display Format | 20 x 2 | |
| Character Format | 5 x 8 Dots | |
| Display Type | STN - Super-Twisted Nematic | |
| Display Mode | Transflective | |
| Character Size | 3.23mm H x 1.85mm W | |
| Outline L x W x H | 65.00mm x 20.00mm x 8.00mm | |
| Viewing Area | 46.00mm L x 10.80mm W | |
| Backlight | LED - White | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.3 V | |
| Dot Size | 0.33mm W x 0.36mm H | |
| Interface | Parallel | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |