Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NHQM472B355T10
NHQM472B355T10 picture photo
Mfg. Part Number
NHQM472B355T10
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 4700 OHM 10% 0805
Datasheet Download
NHQM472B355T10.pdf
Availability of NHQM472B355T10
QUANTITY
NHQM472B355T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHQM472B355T10
Internal Part NumberEIS-NHQM472B355T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNHQ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C4.7k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±5%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853550K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHQM472B355T10
NHQM472B355T10 Details Description
Related parts for NHQM472B355T10
CAP CER 7PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB EPROM 28CDIP datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 31POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf