ON Semiconductor NIF5003NT3
NIF5003NT3 picture photo
Mfg. Part Number
NIF5003NT3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC FET SGL N-CHAN 14A 42V SOT223
Datasheet Download
NIF5003NT3.pdf
Availability of NIF5003NT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NIF5003NT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NIF5003NT3
Internal Part NumberEIS-NIF5003NT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
PCN Design/SpecificationDatasheet MSL Updated 2/April/2007
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesHDPlus™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load42V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)14A
Rds On (Typ)53 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart, Slew Rate Controlled
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NIF5003NT3
Related LinksNIF50, NIF5003NT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NIF5003NT3 Details Description
Related parts for NIF5003NT3
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/2" datasheet.pdf
IC DAC LP V-OUT 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GUIDE PLATE A3E datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3.6A 16HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 2.71 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ET20,31,F1A,0909,TB,W2.25 datasheet.pdf
1.25MM M VERT SMT 2X10 POS datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf