NJR/JRC Corporation NJU7261U45
NJU7261U45 picture photo
Mfg. Part Number
NJU7261U45
Brief Description
IC REG BOOST 4.5V 0.25A SOT89-5
Datasheet Download
NJU7261U45.pdf
Availability of NJU7261U45
QUANTITY
NJU7261U45 Order Process
Ship out your order
Specifications of NJU7261U45
Internal Part NumberEIS-NJU7261U45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)4.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output250mA (Switch)
Frequency - Switching30kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-25°C ~ 75°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJU7261U45
Related LinksNJU72, NJU7261U45 Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJU7261U45 Details Description
Related parts for NJU7261U45
CAP FILM 0.1UF 20% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 4WLCSP datasheet.pdf