NJR/JRC Corporation NJU7773F25-TE1
NJU7773F25-TE1 picture photo
Mfg. Part Number
NJU7773F25-TE1
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
NJU7773F25-TE1.pdf
Availability of NJU7773F25-TE1
QUANTITY
NJU7773F25-TE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NJU7773F25-TE1
Internal Part NumberEIS-NJU7773F25-TE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJU7773F25-TE1
Related LinksNJU7773, NJU7773F25-TE1 Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJU7773F25-TE1 Details Description
Related parts for NJU7773F25-TE1
IC REG LDO 2.85V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSID 0-100MV 8-DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.3W DO41 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf