Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1632500R000A0W
Y1632500R000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1632500R000A0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 500 OHM 0.05% 0.4W 2010
Datasheet Download
Y1632500R000A0W.pdf
Availability of Y1632500R000A0W
QUANTITY
Y1632500R000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1632500R000A0W
Internal Part NumberEIS-Y1632500R000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1632500R000A0W
Y1632500R000A0W Details Description
Related parts for Y1632500R000A0W
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 160K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
517FXE-A-SC-40 (ADVANCED) datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD R FLOA G TIN Z datasheet.pdf