Yageo NKN-50FR-52-0R16
NKN-50FR-52-0R16 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-0R16
Brief Description
RES 0.16 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-0R16.pdf
Availability of NKN-50FR-52-0R16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN-50FR-52-0R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-0R16
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-0R16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-0R16
Related LinksNKN-50FR, NKN-50FR-52-0R16 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-0R16 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-0R16
CONN SPRING 16POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 48QVSOP datasheet.pdf
RES 30K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR.MIK HMIK PS IO BOARD SCREWS datasheet.pdf
FILTER EMI 220PF RADIAL datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 15ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf