Yageo NKN-50FR-52-0R47
NKN-50FR-52-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-0R47.pdf
Availability of NKN-50FR-52-0R47
QUANTITY
NKN-50FR-52-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-0R47
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-0R47
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-0R47
Related LinksNKN-50FR, NKN-50FR-52-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-0R47 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-0R47
POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.02 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 28-MLF datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLK PNP LED 5.3MM datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 600V TO-220AC datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf