Yageo NKN100FR-73-0R51
NKN100FR-73-0R51 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R51
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.51 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R51.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R51
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN100FR-73-0R51 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R51
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R51
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R51
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R51 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R51 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R51
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 62POS datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120VAC 11 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 16X1-1/4" A MED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SIDE LOCK PLUG SHELL 12POS datasheet.pdf