Yageo NKN100JR-73-0R91
NKN100JR-73-0R91 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-73-0R91
Brief Description
RES 0.91 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-73-0R91.pdf
Availability of NKN100JR-73-0R91
QUANTITY
NKN100JR-73-0R91 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-73-0R91
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-73-0R91
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-73-0R91
Related LinksNKN100JR, NKN100JR-73-0R91 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-73-0R91 Details Description
Related parts for NKN100JR-73-0R91
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONN STACKER 16POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC CORE CTRLR 2PHASE 48-QFN datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TVS datasheet.pdf
RES 226 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3M 4936 VHB 2" CIR - 100/PACK datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 510MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN IDC 3 POS datasheet.pdf