Yageo NKN100JR-73-5R6
NKN100JR-73-5R6 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-73-5R6
Brief Description
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-73-5R6.pdf
Availability of NKN100JR-73-5R6
QUANTITY
NKN100JR-73-5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-73-5R6
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-73-5R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-73-5R6
Related LinksNKN100J, NKN100JR-73-5R6 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-73-5R6 Details Description
Related parts for NKN100JR-73-5R6
OPTOISO 1KV TRANSISTOR TO206AA datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 120VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 36USMD datasheet.pdf
IC 5V SCSI TERMINATOR 28SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.7A 53 MOHM SMD datasheet.pdf