Yageo NKN200FR-73-0R39
NKN200FR-73-0R39 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-0R39
Brief Description
RES 0.39 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-0R39.pdf
Availability of NKN200FR-73-0R39
QUANTITY
NKN200FR-73-0R39 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-0R39
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-0R39
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-0R39
Related LinksNKN200FR, NKN200FR-73-0R39 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-0R39 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-0R39
RES SMD 374 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN FERRULE FOR SDL CONNECTORS datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 180D THR datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
37P F R/A .370 M3 1300PF datasheet.pdf