Yageo NKN200FR-73-0R91
NKN200FR-73-0R91 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-0R91
Brief Description
RES 0.91 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-0R91.pdf
Availability of NKN200FR-73-0R91
QUANTITY
NKN200FR-73-0R91 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-0R91
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-0R91
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-0R91
Related LinksNKN200FR, NKN200FR-73-0R91 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-0R91 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-0R91
MOD PWR ENT SNAP 1.5MM PNL 3-4P datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DIODE VCO VAR CAP 15V UFP datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 65MA SOT89-3 datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 200V GBL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A 8DFN datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT VFBGA datasheet.pdf
LED MODULE GREEN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.05W CST3 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf