Yageo NKN200JR-73-0R43
NKN200JR-73-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200JR-73-0R43
Brief Description
RES 0.43 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN200JR-73-0R43.pdf
Availability of NKN200JR-73-0R43
QUANTITY
NKN200JR-73-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200JR-73-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN200JR-73-0R43
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200JR-73-0R43
Related LinksNKN200JR, NKN200JR-73-0R43 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200JR-73-0R43 Details Description
Related parts for NKN200JR-73-0R43
IC 8051 MCU FLASH 16KB 24QFN datasheet.pdf
IC CTLR HOTSWAP POS 16-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 600MA 1.02 OHM datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 3A IPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
PEDESTAL 26 HIGH LIGHT GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
OSC TCXO 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf