Yageo NKN2WSFR-73-0R82
NKN2WSFR-73-0R82 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-0R82
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.82 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-0R82.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-0R82
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN2WSFR-73-0R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-0R82
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-0R82
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-0R82
Related LinksNKN2WSFR, NKN2WSFR-73-0R82 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-0R82 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-0R82
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 50POS .51M datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-8POS BCD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf