Yageo NKN3WSFR-73-1R4
NKN3WSFR-73-1R4 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-1R4
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-1R4.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-1R4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-1R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-1R4
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-1R4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-1R4
Related LinksNKN3WSF, NKN3WSFR-73-1R4 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-1R4 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-1R4
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS5103 datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 48.587364MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf