Yageo NKN3WSJR-73-0R33
NKN3WSJR-73-0R33 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSJR-73-0R33
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSJR-73-0R33.pdf
Availability of NKN3WSJR-73-0R33
QUANTITY
NKN3WSJR-73-0R33 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSJR-73-0R33
Internal Part NumberEIS-NKN3WSJR-73-0R33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSJR-73-0R33
Related LinksNKN3WSJR, NKN3WSJR-73-0R33 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSJR-73-0R33 Details Description
Related parts for NKN3WSJR-73-0R33
RES SMD 97.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-346 TR datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 48"L X 36"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 164-174MHZ HT datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf