Yageo NKN400JR-73-0R15
NKN400JR-73-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-0R15
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-0R15.pdf
Availability of NKN400JR-73-0R15
QUANTITY
NKN400JR-73-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-0R15
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-0R15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-0R15
Related LinksNKN400JR, NKN400JR-73-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-0R15 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-0R15
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 2A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
STK.AER.CBL.SPCR datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
400V, SOT23F, NPN medium power high voltage transistor IC datasheet.pdf