Yageo NKN400JR-73-0R56
NKN400JR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-0R56.pdf
Availability of NKN400JR-73-0R56
QUANTITY
NKN400JR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-0R56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-0R56
Related LinksNKN400JR, NKN400JR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-0R56 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-0R56
CONN RCPT SUR 10POS .8MM TIN datasheet.pdf
SWITCH SPDT PLUNGR LEFT 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf