Yageo NKN500FR-73-27R
NKN500FR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-27R.pdf
Availability of NKN500FR-73-27R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN500FR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-27R
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-27R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-27R
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-27R Details Description
Related parts for NKN500FR-73-27R
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE ASSY 5.5X2.1MM M/F 14' datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 45 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf