Yageo NKN7WSJR-91-16R
NKN7WSJR-91-16R picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-16R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-16R.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-16R
QUANTITY
NKN7WSJR-91-16R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-16R
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-16R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-16R
Related LinksNKN7WSJ, NKN7WSJR-91-16R Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-16R Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-16R
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 24POS datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 10POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
OMNI ANT W/BRACKET N FML datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.17A 226 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 2500V 110A 430W I5-PAK datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf