Panasonic Electric Works NL6EBX-DC48V-1
NL6EBX-DC48V-1 picture photo
Mfg. Part Number
NL6EBX-DC48V-1
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 48V
Datasheet Download
NL6EBX-DC48V-1.pdf
Availability of NL6EBX-DC48V-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NL6EBX-DC48V-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NL6EBX-DC48V-1
Internal Part NumberEIS-NL6EBX-DC48V-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesNL
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current15mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power720 mW
Coil Resistance5 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL6EBX-DC48V-1
Related LinksNL6EBX-, NL6EBX-DC48V-1 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
NL6EBX-DC48V-1 Details Description
Related parts for NL6EBX-DC48V-1
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP SC-70-6 datasheet.pdf
TRANSDCR VLTGE 0-250VAC AVRG RMS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SLO/OFF/FAST datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
MOD CBL 50FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf