Littelfuse P1100ECMC
P1100ECMC picture photo
Mfg. Part Number
P1100ECMC
Brief Description
SIDAC MC BI 90V 400A TO-92
Datasheet Download
P1100ECMC.pdf
Availability of P1100ECMC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P1100ECMC Order Process
Ship out your order
Specifications of P1100ECMC
Internal Part NumberEIS-P1100ECMC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover130V
Voltage - Off State90V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance70pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1100ECMC
Related LinksP110, P1100ECMC Datasheet, Littelfuse Distributor
P1100ECMC Details Description
Related parts for P1100ECMC
RES ARRAY 4 RES 130 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 256FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 25MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V JB 1206 datasheet.pdf
IC CAR RADIO SGL CHIP 32SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 34POS GOLD datasheet.pdf