TDK Corporation NLC565050T-471K-PF
NLC565050T-471K-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLC565050T-471K-PF
Brief Description
FIXED IND 470UH 120MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
NLC565050T-471K-PF.pdf
Availability of NLC565050T-471K-PF
QUANTITY
NLC565050T-471K-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLC565050T-471K-PF
Internal Part NumberEIS-NLC565050T-471K-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNL(C)565050T Coil Product 25/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLC565050T-471K-PF
Related LinksNLC565050, NLC565050T-471K-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLC565050T-471K-PF Details Description
Related parts for NLC565050T-471K-PF
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 250VDC datasheet.pdf