ITT Cannon, LLC NLDFT-1-BN-L-S120-M40A
NLDFT-1-BN-L-S120-M40A picture photo
Mfg. Part Number
NLDFT-1-BN-L-S120-M40A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS
Datasheet Download
NLDFT-1-BN-L-S120-M40A.pdf
Availability of NLDFT-1-BN-L-S120-M40A
QUANTITY
NLDFT-1-BN-L-S120-M40A Order Process
Ship out your order
Specifications of NLDFT-1-BN-L-S120-M40A
Internal Part NumberEIS-NLDFT-1-BN-L-S120-M40A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesPowerlock
PackagingBulk
Connector TypeLine Drain - Male Housing, Female Contact
Number of Positions1
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSet Screw
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishSilver
FeaturesLocking Pin
Contact Finish Thickness-
Current Rating400A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLDFT-1-BN-L-S120-M40A
Related LinksNLDFT-1-BN-, NLDFT-1-BN-L-S120-M40A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
NLDFT-1-BN-L-S120-M40A Details Description
Related parts for NLDFT-1-BN-L-S120-M40A
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO41 datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015B/H1503TR 2" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 15A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 3.8A I-PAK datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED VERT HEADER datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 150V 0606 datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET 1SCREW FOR E2S datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.5A 30 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 2A 290 MOHM TH datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf