Cornell Dubilier Electronics NLW150-16
NLW150-16 picture photo
Mfg. Part Number
NLW150-16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 16V AXIAL
Datasheet Download
NLW150-16.pdf
Availability of NLW150-16
QUANTITY
NLW150-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW150-16
Internal Part NumberEIS-NLW150-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNLW
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 0.880" L (10.16mm x 22.35mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW150-16
Related LinksNLW1, NLW150-16 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW150-16 Details Description
Related parts for NLW150-16
IC POT DGTL DUAL 256POS 16SOIC datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 24V 2.00A CHIP 2920 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.95A 420 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RECT SCHOTTKY 60V 10A TO-220AB datasheet.pdf